Forum o nauce - z nami nauczysz się szybciej

Forum o nauce języków obcych => Forum Język Chiński => Wątek zaczęty przez: Bimbołek w Marzec 10, 2015, 09:15:58 am

Tytuł: Nauka chińskiego
Wiadomość wysłana przez: Bimbołek w Marzec 10, 2015, 09:15:58 am
Dużo się tak mówi o tym chińskim, że może być przydatny, że miliard chińczyków w samych Chinach itd. Ale z drugiej strony ludzie straszą, że to jakieś 6 lat solidnej nauki, żeby coś się tego języka nauczyć. Angielski to wiadomo - podstawa, ale jakby taki chiński umieć, to z pracą na pewno by nie było problemu, prawda? Ten rynek jest ogromny jak nie wiem, więc na pewno by się coś znalazło.
Ile taka nauka chińskiego może trwać? Jak myślicie?
Tytuł: Odp: Nauka chińskiego
Wiadomość wysłana przez: Marceli w Marzec 11, 2015, 10:59:14 am
I tutaj też znam dwa przypadki co do języka chińskiego. Jeden z moich znajomych uczy się od 6 klasy podstawówki, teraz ma 26 lat, to można powiedzieć, że uczy się jakieś 15 lat, a nie dogada się na pewno!
Inny z kolei po roku nauki już coś tam umie powiedzieć.

Tutaj macie ciekawą rozprawę na ten temat: czy chiński jest trudny (http://blog.fruiti.pl/szybka-nauka-2/czy-chinski-jest-trudny/)?
Tytuł: Odp: Nauka chińskiego
Wiadomość wysłana przez: koszyk w Marzec 19, 2015, 12:24:50 pm
chiński niestety nie jest prostym do nauki językiem. oczywiście spory wpływ na szybkość nauki mają predyspozycje uczącego się, bo wiadomo, że jedne osoby mają talent do języków i szybko je "łapią", a inni po prostu są bardziej oporni. no i jest też kilka poziomów znajomości języka - od tego bazowego, czyli pozwalającego na porozumienie się z tubylcami na wycieczce (np. umiesz się zapytać o drogę) aż do poziomu na którym mówisz i czytasz tak dobrze jak Native Speaker. wiadomo, że zanim będziesz mówić jak prawdziwy Chińczyk to minie najdłużej czasu. ale podobno jeśli mieszkasz i studiujesz w Chinach, naprawdę przykładasz się do nauki i pracujesz bardzo ciężko (a także masz talent do języków) to możesz nauczyć się biegle mówić po chińsku w rok albo dwa lata. natomiast nauka pisania trwa zwykle jeszcze dłużej (jakieś 2-3 lata).
Tytuł: Odp: Nauka chińskiego
Wiadomość wysłana przez: PanDemonium w Marzec 19, 2015, 10:07:06 pm
Co Wy z tym chińskim żeśta się uczepili? Język jak każdy inny i zasada jak każda inna. Jak się uczysz pilnie, to nie ma mowy, żeby się nie nauczyć.

W chińskim są rzeczy trudne, ale też są i rzeczy proste.

Kaligrafia (te chińskie znaczki), wydaje się niesamowicie trudna, ale tak naprawdę jest do opanowania. Te znaki mają kilka rodzajów, są też takie w stylu hieroglificznym, oznacza to, że można je łatwo skojarzyć. Na przykład znak "pole" (takie kwadraciki) i chiński znak "siły" tworzą razem mężczyznę , tak jakby "pole siły".

Pamiętajcie, że gdy tworzono te słowa, podwaliną gospodarki było rolnictwo, dlatego to też może oznaczać rolnik. Bycie rolnikiem było jakby wpisane w bycie człowiekiem, dlatego znaczeń poszczególnych słów, należy rozpatrywać od kontekstu, zresztą tak jak w polskim, prawda? Może być pole uprawne, pole do popisu, pole jako podwórko (małopolska) itd.

Inne znaki to także sylaby (chiński jest jakby oparty na sylabach), te sylaby jest stosunkowo łatwo zapamiętać.

Najtrudniejsze w chińskim jest...
Moim zdaniem jednak wymowa i fonetyka. Gramatyka to gramatyka, jakoś Cię zrozumieją, ale wymowa czasem łamie język. Będzie trzeba nauczyć się odruchów i gestów (ściśnięć gardła), których nie spotkasz w polskim, angielskim czy niemieckim.

Jak ogarniesz podstawy, to później już tylko kwestia praktyki.

Ja stawiam, że w 3 lata można spokojnie jakiś certyfikat zdobyć, jeśli tylko przyciśniesz się do nauki.
Tytuł: Odp: Nauka chińskiego
Wiadomość wysłana przez: admin w Marzec 23, 2015, 10:38:07 am
A może jakieś programy znacie do nauki chińskiego? Są programy do nauki angielskiego (http://forumnauka.pl/forum-jezyk-angielskie/programy-do-nauki-angielskiego/msg2448/) o których pisaliście ostatnio, ale nie udało mi się odnaleźć niczego interesującego do nauki chińskiego.
Czy nauka chińskiego faktycznie musi być taka droga? Bo jak widzę oferty to w niektórych szkołach kosztuje nawet 2 razy drożej ;)
Tytuł: Odp: Nauka chińskiego
Wiadomość wysłana przez: Bimbołek w Marzec 27, 2015, 11:21:24 am
Sam już nie wiem. Uczę się niemieckiego i czasem są trudności, a co dopiero z chińskim.

Bez nauczyciela racze by się było trudno nauczyć w naszych polskich warunkach. Pamiętajcie, że to jest zupełnie inna kultura, nie możemy nawet sobie wyobrazić jakie tam czasem są różnice pomiędzy europejskimi zwyczajami, a chińskimi i to się wszystko przejawia bardzo mocno w mówieniu.

Może jeszcze nie dziś, może jeszcze nie jutro, ale zacznę naukę chińskiego. Nauka chińskiego będzie zapewne połamaniem mojego języka, oczu i rąk, ale lubię trudne wyzwania, więc witaj przygodo!
Tytuł: Odp: Nauka chińskiego
Wiadomość wysłana przez: Mister w Kwiecień 07, 2015, 11:18:00 am
Moja ciotka uczy się chińskiego i mówi tak szczerze, bez bojaźni, bez lania wody, że jest to trudny język i że nauka chińskiego to jest kwestia około 5 - 6 lat, żeby umieć go na poziomie komunikatywnym, żeby nie robić gaf, wpadek, żeby rozumieć coś z telewizji. Mnie ta perspektywa trochę przeraża, ale wierzę, że da się to jak najbardziej zrobić. No tylko jak ze wszystkim... Trzeba się spiąć.

6 lat i tak minie, a jak zaczniesz dzisiaj, to za 6 lat umiesz chiński ;)
Tytuł: Odp: Nauka chińskiego
Wiadomość wysłana przez: Bolo w Kwiecień 11, 2015, 04:00:26 pm
Podziwiam ludzi, którzy zaczęli naukę chińskiego, ale to się moze kiedyś zacząć opłacać. Tam jest pomad miliard ludzi i wolałbym znać ich język w momencie gdy zacznie być ich w Europie coraz więcej. Poza tym umiejąc język chiński można w Polsce naprawdę fajnie zarobić, na przykład jako tłumacz języka chińskiego. Duże firmy płacą konkretne pieniądze, bo nie każdy chiński biznesmen umie angielski, a czasem trzeba na spotkaniach coś tłumaczyć praktycznie w tym samym czasie.

Biznesy z chińczykami można robić dobre w dwóch kierunkach, oni wbrew pozorom też sporo od nas kupują, na przykład jabłka. Poza tym kupując od nich możemy fajnie wyjść, bo czasem chińskie rzeczy można kupić za bezcen.
Tytuł: Odp: Nauka chińskiego
Wiadomość wysłana przez: Dina w Kwiecień 17, 2015, 09:32:23 pm
Jeśli naprawdę chcemy się nauczyć języka potrzebujemy samo zawzięcia się  i skupienia. Wiadomo że chiński jest trudnym językiem, ale jeśli naprawdę chcemy to się nauczymy.
Tytuł: Odp: Nauka chińskiego
Wiadomość wysłana przez: reHabilitowany w Kwiecień 24, 2015, 02:29:29 pm
No jasne że tak. Ludzie uczą się języków wymarłych gdzieś z bliskiego wschodu, staroegipskiego, węgierskiego... Skoro oni mogą gadać, to każdy się jest w stanie nauczyć. Zaangażowanie i pasja to podstaw.
Tytuł: Odp: Nauka chińskiego
Wiadomość wysłana przez: Akademia Języka Chińskiego WUSHI w Maj 12, 2015, 11:38:25 am
Chiński, to język dla każdego ;)
Wydaje się trudny przez to, że używa się w nim znaków zamiast normalnych słów złożonych tylko z liter.
Jednak zagłębiając się w język chiński, dowiecie się, że on wcale nie jest taki ciężki do nauki.


Tytuł: Odp: Nauka chińskiego
Wiadomość wysłana przez: Monika010 w Maj 12, 2015, 11:22:51 pm
Od czego polecalibyście zacząć naukę chińskiego jako ludzie, którzy mają styczność z tym językiem, prawdopodobnie na co dzień. Czy jest coś takiego, co mogłoby pomóc łatwo zacząć?
Tytuł: Odp: Nauka chińskiego
Wiadomość wysłana przez: Akademia Języka Chińskiego WUSHI w Maj 13, 2015, 12:54:23 pm
To zależy na czym najbardziej chcesz się skupić.
Są trzy grupy osób, które uczą się języka chińskiego:
1. te, które ćwiczą tylko wymowę, nie uczą się znaków
2. osoby, które uwielbiają pisanie znaków i nie skupiają się na wymowie
3. tacy, którym zależy na jednym i na drugim tak samo

Wg nas najskuteczniejsza nauka jest u osób z grupy trzeciej. Najlepiej rozpocząć naukę od poćwiczenia na sylabach jak wymawiać tony, jak już mniej więcej to opanujemy zabrać się za pisanie znaków - rozkładanie ich na czynniki pierwsze. Poznać rdzenie znaków. Następnie ucząc się pisać każdy znak powtarzać sobie na głos jego wymowę, najlepiej też na początku kojarzyć sobie słowa/znaki chińskie z obrazkami. To bardzo przyśpiesza naukę.
Ne zabierajcie się na początku za gramatykę, jej i tak nie ma dużo i po oswojeniu słów szybko się jej nauczy.

http://akademiachinskiego.com.pl/
Tytuł: Odp: Nauka chińskiego
Wiadomość wysłana przez: ossa w Kwiecień 22, 2016, 09:58:51 am
Czy język chiński jest bardzo trudny do opanowania?
Tytuł: Odp: Nauka chińskiego
Wiadomość wysłana przez: admin w Kwiecień 25, 2016, 01:57:06 pm
Jest bardzo inny od naszego i jak chcesz się go uczyć, to musisz po prostu zapomnieć o gramatyce jaką znasz, o wymowie jaką znasz i o zasadach językowych jakie znasz. Może nie tyle zapomnieć, co otworzyć się na coś zupełnie innego. Różni ludzie mówią o różnym czasie nauczania chińskiego, ale podobno w 2 lata można się całkiem sporo nauczyć. 6 lat intensywnej nauki do stopnia perfekt - tak mówią poligloci.
Tytuł: Odp: Nauka chińskiego
Wiadomość wysłana przez: marsen limbo w Luty 13, 2018, 01:59:50 pm
Jeezu, tak bardzo chcę nauczyć się chińskiego, ale brakuję mi trochę sił i motywacji. W szkole uczymy się angielskiego przez 11 lat, potem na studia i dalej po tylu latach nie jesteśmy w stanie dogadać się bez problemu po angielsku i ciągle szukamy jakieś kursy, co już do chińskiego to w ogóle porażka.
Tytuł: Odp: Nauka chińskiego
Wiadomość wysłana przez: Pochinsku.pl w Maj 29, 2020, 03:53:46 pm
Redakcja Pochińsku.pl

Chiński jest jednym z głównych języków świata. Statystyki są bezlitosne. Posługuje się nim ponad jedna szósta naszej populacji. Większość osób nie mających styczności wcześniej z owym językiem uważa go za jeden z trudniejszych do nauki. Nic bardziej mylnego! Wychodzimy naprzeciw stereotypom.
 

Czy wiedzieliście o tym, że rzeczowniki chińskie nie dzielą się na liczbę pojedynczą i mnogą? A czasy przeszły, teraźniejszy i przyszły nie mają absolutnie żadnego wpływu na czasowniki, które w językach i polskim i angielskim, należy gramatycznie odmieniać? Oto 5 zaskakujących faktów o gramatyce języka chińskiego.
 

1.  Język chiński jest tonalny.
Czym jest tonalność języka? Wikipedia przedstawia to następująco: “Język tonalny − język, w którym każda sylaba ma przypisany pewien ton, polegający na odpowiedniej modulacji głosu.”

Innymi słowy, jeden wyraz można powiedzieć na 4 różne sposoby;). W języku chińskim występują cztery tony. Odpowiednia tonacja słowa nadaje mu odpowiednie znaczenie np. słowo “mā” – ton pierwszy tzw. prosty, znaczenie słowa – mama. Słowo “mǎ” – ton trzeci tzw. opadająco-wznoszący, nie znaczy nic innego jak – koń. Subtelna różnica, a jednak!

Jak się okazuje dźwięczność i modulacja głosu mają niewyobrażalnie wielkie znaczenie. I jest to najstraszniejsza rzecz, która może Cię spotkać podczas nauki języka chińskiego.

2. Wszystkie czasowniki mają jedną i niezmienną formę.
Spotykamy się z tym codziennie podczas lekcji polskiego, angielskiego i wielu innych języków. Wyobraź sobie, o ile łatwiejszy stałby się Twój świat, gdybyś nie musiał już nigdy więcej odmieniać czasowników przez czas ich wykonywania. Uczyłem się, uczę się, będę się uczyć – ile “ę” powinienem tu wpisać? ???? Pytań jest wiele – w Chinach odpowiedź jest jedna “Xuéxí”, czyli “uczyć się”.

3. Rzeczowniki nie mają liczby pojedynczej / mnogiej.
Odmiana rzeczowników przez liczby nie istnieje! Na przykład, jabłko to “苹果“ (píng guǒ), 100 jabłek to 100 “苹果“ (píng guǒ). Dodajemy tylko liczebnik i jedyna różnica to cena ;).

4. Chiński jest jednym z najstarszych języków pisanych na świecie.
Chiński znak został znaleziony w skorupach żółwi z czasów dynastii Shang (1766-1123 p.n.e.). Chiński system zapisu słów ma ponad 3000 lat.
Wniosek nasuwa się sam. Jeśli jedna szósta populacji w dzisiejszych czasach potrafi pisać po chińsku i potrafiła to również 3000 lat wcześniej zanim jakikolwiek inny system zapisu został wymyślony, to Ty też możesz się tego nauczyć.

5. Pinyin
Chiński składa się z tysięcy niezależnych znaków potocznie nazywanych ”HANZI”. Nauka chińskiej kaligrafii może być wyzwaniem, gdyż nie zawiera liter alfabetu. Jednak każdy chiński znak można przetranskrybować. Transkrypcją tą jest PINYIN. Nic innego jak fonetyczny zapis chińskich znaków. Zastanawiałeś się kiedyś nad tym, w jaki sposób chińczycy posługują się swoim pismem na klawiaturze? Otóż to! Używają łacińskiego alfabetu. To z pewnością ułatwia proces nauki i zapamiętywania chińskiej kaligrafii.
Tytuł: Odp: Nauka chińskiego
Wiadomość wysłana przez: beciaka90 w Lipiec 16, 2020, 02:28:02 pm
to zależy ;) ja się poddałam po nauce chińskiego przez pół roku. niestety to nie dla mnie