Forum o nauce - z nami nauczysz się szybciej

 

pakiet edukacyjny szybka nauka
collapse

Autor Wątek: 10 pojęć w angielskiej fonologii, które wypada znać  (Przeczytany 595 razy)

angielskitechniczny

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 16
    • Zobacz profil
10 pojęć w angielskiej fonologii, które wypada znać
« dnia: Grudzień 28, 2017, 05:22:39 pm »
Jeśli kiedykolwiek zechcesz dowiedzieć się więcej na temat angielskiej fonologii, już na samym początku zetkniesz się z mnóstwem dziwnych terminów.
Większość z nich rzadko używane jest w mowie potocznej i prawie nigdy przez osoby, które nie studiowały językoznawstwa.
W związku z tym, jeśli chcesz zrozumieć, o czym rozmawiają lingwiści, naucz się korzystać z takich słów jak szwa (samogłoska neutralna) lub tryftong. Niniejszy artykuł powinien, przynajmniej częściowo Ci w tym pomóc.
Zawarłam w nim również kilka ciekawostek, które pomogą Ci lepiej zapamiętać wszystkie terminy.
Oto krótkie podsumowanie 10 najważniejszych pojęć angielskiej fonologii, które wypada znać.
A zatem zaczynamy!
1. Fonetyka
Fonetyka to dział językoznawstwa badający dźwięki mowy ludzkiej i dzieli się na:
1) fonetykę artykulacyjną
2) fonetykę akustyczną
3) fonetykę audytywną
CIEKAWOSTKA Uważa się, że pierwszy fonetyczny system pisma, który legł u podstaw wszystkich współczesnych alfabetów fonetycznych, był stworzony przez Fenicjan.
2. Fonologia
Fonologia to dział językoznawstwa badający jak dźwięki mowy ludzkiej są zorganizowane oraz w jaki sposób funkcjonują w określonym języku.
CIEKAWOSTKA W Wielkiej Brytanii istnieje od 30 do 40 dialektów języka angielskiego, natomiast w USA jest ich ponad 20. Wszystkie z nich posiadają określone cechy fonetyczne, które sprawiają, że są rozpoznawalne wśród osób z innych regionów.
3. Akcent
Akcent to sposób wymowy charakterystyczny dla konkretnego obszaru geograficznego. Akcent może być zagraniczny lub regionalny oraz może być związany z określonym statusem finansowym.
CIEKAWOSTKA Krowy również mają swoje regionalne akcenty.
«I spend a lot of time with my ones and they definitely moo with Somerset drawl», - przekonywał reportera BBC News rolnik Lloyd Green.
4. Samogłoska
Samogłoska to głoska, przy której powstawaniu uczestniczą jedynie więzadła głosowe, a strumień powietrza swobodnie przepływa przez kanał głosowy.
CIEKAWOSTKA Chociaż dokładna liczba samogłosek w niektórych językach bywa trudna do określenia, to zakłada się, że największą ich ilość, a dokładnie 20 do 31 samogłosek, w zależności od analizy można znaleźć w języku Taa, pochodzącym z Botswany i Namibii.
5. Spółgłoska

Spółgłoska to dźwięk powstający w wyniku całkowitego lub częściowego zablokowania przepływu powietrza przez aparat mowy (kanał głosowy).
CIEKAWOSTKA Główny dialekt języka Rotokas słynie z najmniejszej liczby spółgłosek na świecie, posiada ich zaledwie 6.
6. Monoftongi
Monoftongi to  proste samogłoski złożone z jednego dźwięku. W odróżnieniu od dyftongów, monoftongi nie ulegają zmianie przebiegu artykulacji. Na przykład, /eh/ w słowie pet, /ih/ w słowie film i /aa/ w słowie father.
CIEKAWOSTKA Proces przekształcania monoftongów w dyftongi nazywa się dyftongizacją.  Proces odwrotny nazywa się monoftongizacją (nie połam języka, próbując wymówić).
7. Dyftongi
Dyftong to dźwięk składający się z dwóch sąsiadujących samogłosek: samogłoska /ey/ «play», /oy/ w słowie «boy» i /aw/  w «loud». Innymi słowy, to „dwubrzmiąca samogłoska”.
CIEKAWOSTKA Najczęściej spotykane kombinacje samogłosek w amerykańskim wariancie języka angielskiego to /ay/, /aw/ oraz /oy/ jak w słowach find, round and boy.
8. Tryftongi
Tryftong to dźwięk składający się z trzech różnych samogłosek, które wymawiane są razem i płynnie przechodzą z jednej w drugą.
CIEKAWOSTKA W brytyjskim angielskim istnieje 5 tryftongów :
- eɪə - jak w  player
- aɪə - jak w  fire
- ɔɪə - jak w  loyal
- əuə - jak w  lower
- auə - jak w  hour
9. Samogłoski neutralne lub „Szwa”
Szwa to samogłoska średnio centralna, oznaczana w międzynarodowym alfabecie fonetycznym symbolem /ə/ lub w Arpabecie symbolem /ax/. W angielskim języku występuje ona w takich słowach jak  аbout and ballot.
CIEKAWOSTKA Język angielski z reguły zmienia wszystkie samogłoski nieakcentowane w samogłoskę neutralną. W ten sposób, w /ah/ samogłoska nieakcentowana zmieniła się w /ax/ w ogólnym kontekście.
Porównaj: «I didn't even know that she was at the party.» i «She was at the party last night.»
10.  Głoska [æ]
Głoska [æ] w staroangielskim to prawie otwarta przednia niezaokrąglona samogłoska reprezentowana przez symbol [æ] w IPA oraz /AE/ w Arpabecie. W języku angielskim znajdziemy ją w takich słowach jak bat, cat, pack itp.
CIEKAWOSTKA Baronowa Emma Nicholson (Winterbourne;  1941) wybitna działaczka społeczna wymawiała tę głoskę krócej /A.A/. Istnieje prawdopodobieństwo, że jej charakterystyczna wymowa danej głoski była związana z utratą słuchu, z którą jak wiadomo, się zmagała. Taka wymowa cieszyła się dużą popularnością pośród wysoko sytuowanych osób.
Teraz powinieneś czuć się o wiele pewniej w towarzystwie filologów i językoznawców.
Znasz jakieś inne terminy z tej dziedziny? Bywało, że czułeś się niezręcznie w towarzystwie osób dyskutujących na tematy językoznawcze?
Czekam na odpowiedzi w komentarzach. Do zobaczenia!

Więcej rad na https://preply.com/pl/

Forum o nauce - z nami nauczysz się szybciej

10 pojęć w angielskiej fonologii, które wypada znać
« dnia: Grudzień 28, 2017, 05:22:39 pm »
pakiet edukacyjny szybka nauka

 

* Informacje o uzytkowniku

 
 
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.

* Ostatnie tematy

topic Pomoc
[Forum Język Chiński]
Pisar82
Styczeń 23, 2019, 10:22:03 am
topic Jak się nauczyć 
[Forum Język Chiński]
Klimatek
Styczeń 21, 2019, 03:24:12 pm
topic Nauka chińskiego online
[Forum Język Chiński]
Klimatek
Styczeń 21, 2019, 03:23:05 pm
topic tutlo opinie
[Forum Język Angielski]
Karolina2011
Styczeń 18, 2019, 09:49:37 am
topic Angielski nie taki straszny
[Forum Język Angielski]
szymonkret
Styczeń 15, 2019, 01:44:23 pm