Forum o nauce - z nami nauczysz się szybciej

 

pakiet edukacyjny szybka nauka
collapse

Pokaż wiadomości

Ta sekcja pozwala Ci zobaczyć wszystkie wiadomości wysłane przez tego użytkownika. Zwróć uwagę, że możesz widzieć tylko wiadomości wysłane w działach do których masz aktualnie dostęp.

Wiadomości - angielskitechniczny

Strony: [1]
1
Forum Język Angielski / Jak się szybko uczyć angielskiego z YouTube'a?
« dnia: Styczeń 27, 2018, 03:55:16 pm »
Jak uczyć się angielskiego na YT?


Ile to razy łapałeś się na tym, że bezrefleksyjnie spędzasz czas w Internecie oglądając śmieszne filmiki, czy czytając treści, którym zawdzięczasz mimowolne podniesienie się kącików ust, ale nic poza tym?
Oczywiście nie ma niczego złego w takiej alokacji minut swojego życia, pod warunkiem że znasz umiar i zdajesz sobie sprawę z tego, że Internet jest miejscem, w którym możesz możesz zrobić również coś produktywnego, coś co faktycznie wpłynie na twoje życie.

Dla osób złaknionych wiedzy, to medium jest nieograniczone. Chcesz zacząć rysować bądź rzeźbić? Nic prostszego - wystarczy włączyć jeden z wielu dostępnych tutoriali. Planujesz ugotować coś wykwintnego, czego nigdy nie próbowałeś zrobić? Tony przepisów czekają na Ciebie. A myślałeś o tym, żeby podszlifować swoje umiejętności lingwistyczne?

Nie mam zamiaru uświadamiać Ci jakie plusy niesie za sobą nauka języka angielskiego, bo jestem przekonana że zdajesz sobie z nich sprawę.
Kluczem jest spowodowanie, by proces przyswajania arkanów danej mowy był możliwie jak najbardziej przystępny i angażujący. I tutaj z pomocą przychodzą nam platformy pokroju You Tube, z których, jak się okazuje, coraz częściej korzystają lektorzy języków obcych.


Trudno wyobrazić sobie nowoczesną edukację bez internetu. Szczególnie na popularności zyskują korepetycje przez Skype czy tutoriale na YouTube. Jak pokazują badania - ten trend jest szczególnie popularny na wschodzie Europy, ale z tak naprawdę z lekcji przez internet korzystają ludzie na całym świecie - mówi twórca platformy korepetycji online Preply.com, Kirill Bigai.

Są dwie drogi, dzięki którym możemy przystąpić do nauki. Pierwszą z nich są filmiki, które cyklicznie przedstawiają i analizują zagadnienia z danego języka. Właściciele kanałów nawiązując kontakt ze swoją społecznością, niczym prof. Miodek odpowiadają na nurtujące widzów pytania, rozwiązują językowe spory i rozwiewają wątpliwości, czy to jeżeli chodzi o konkretną wymowę danego słowa, czy o konstrukcje zdania.
Drugi sposób to oglądanie np vlogów, czy innych materiałów produkowanych przez natywnych użytkowników języka, którego nauka Cię interesuje. Dzięki temu osłuchujesz się z wymową, powiększasz zasób słownictwa.

Niewątpliwymi zaletami nauki angielskiego na YouTube jest to, że ta wiedza jest darmowa i łączy przyjemne (ponieważ uczymy się mimowolnie oglądając content, który jest dla nas interesujący) z pożytecznym. Biorąc pod uwagę, że tryb nauki jest całkowicie elastyczny, ponieważ to od ciebie zależy z jaką częstotliwością będziesz się uczyć, warto kłaść większy nacisk na systematyczność.

Co sądzisz o takiej formie uczenia się? Może już ją stosujesz? Jeżeli tak - jakie są twoje ulubione kanały, dzięki którym można przyjemnie podszlifować swój angielski?
Sprawdź z czego korzystają nauczyciele z platformy korepetycji online https://preply.com/pl/


2
Audiobooki to bez wątpienia idealna opcja dla wszystkich zapracowanych miłośników literatury.
W dzisiejszych czasach internet oferuje nam dostęp do ogromnej liczby audiobooków w języku angielskim i do tego absolutnie za darmo.
Dzisiaj chcę się z Wami podzielić 8 bezpłatnymi stronami internetowymi, na których można znaleźć angielskie audiobooki,
Książki w wersji audio pozwalają nam posłuchać „prawdziwego” języka oraz poćwiczyć swoją wymowę, powtarzając za czytającym native speakerem.
Gdy dzieci słuchają audiobooków, wyłapując odpowiednie tempo oraz intonację będą w stanie szybko nauczyć się dobrze czytać, a także jak powinny „brzmieć” znaki interpunkcyjne.
Korzystanie z audiobooków w połączeniu z wydrukowanym tekstem pozwala podążać za słowami na stronie i zapamiętywać ich prawidłową wymowę oraz pisownię.
Słuchając anglojęzycznych książek w ten sposób, nie tylko ćwiczymy nasze rozumienie ze słuchu i zapamiętujemy nowe słowa, ale również zapoznajemy się z prawidłową wymową oraz nowymi ciekawymi historiami.
Świetny sposób na wzbogacenie swojego zasobu leksykalnego, prawda?
Teraz przejdźmy do naszych materiałów.
W internetowym bezkresie można znaleźć ogromną liczbę stron internetowych z audiobookami, jednak korzystanie z wielu z nich jest odpłatne.
Dzisiaj wybrałam dla Was moim zdaniem najciekawsze bezpłatne portale, które pozwalają pobrać lub przesłuchać audiobooki online w języku angielskim.
1. OpenCulture
Na tej świetnej stronie można znaleźć prawie wszystko: od bajek Ezopa i dramatów Szekspira, do opowiadań Kiplinga i powieści Dickensa.
Strona OpenCulture obfituje w angielskie audiobooki i to nie tylko z gatunku prozy. Znajdziecie tutaj także poezję, a nawet literaturę naukową w języku angielskim.
2. Kids Learn Out Loud
Daną stronę lubią nie tylko dzieci, ale również dorośli: książki jak Opowieści Z Narnii, Przypadki Robinsona Kruzoe, Czarny Książę i wiele innych są tu dostępne dla wszystkich użytkowników.
Sprawdźcie sekcję FreeStuff, pobierajcie i słuchajcie! Fani przemów wybitnych osobistości również znajdą tutaj wiele interesujących nagrań.
3. StoryNory
Dana strona pozwala na bezpłatne pobranie klasycznych angielskich bajek, baśni, mitów, opowieści z różnych stron świata, historii dla dzieci itp.
Strona StoryNory jest przeznaczona głównie dla dzieci.
To bardzo pouczający portal dla Waszych pociech, a jak przecież wiecie zaszczepić dzieciom miłość do języka angielskiego warto od najmłodszych lat.
4. Lit2Go
Na tej stronie najbardziej lubię bezpłatne pliki PDF dostępne dla wielu audiobooków.
To bardzo wygodne, ponieważ umożliwia nam jednoczesne słuchanie i czytanie tekstu, w którym możemy zaznaczać nieznane słowa.
Ponadto dana strona jest dosłownie napakowana różnymi audiobookami w języku angielskim.
5. Project Gutenberg
Niesamowite! Na tej stronie znajdziecie około 42 tysiące bezpłatnych e-książek w języku angielskim, choć co prawda nie wszystkie dostępne są w wersji audio.
Jeśli chcecie udźwiękowić jakąś książkę w języku angielskim, sprawdźcie stronę LibriVox.
Znajdziecie tutaj wiele książek czytanych przez wolontariuszy z całego świata.
6. AudioBooksforFree.com
Dana strona daje możliwość posłuchania dzieła słynnego amerykańskiego klasyka literatury dziecięcej Lymana Franka Baum „Czarnoksiężnik z Krainy Oz” oraz dziesiątek innych dzieł literackich takich znanych pisarzy jak Lewis Caroll, Mark Twain, Jack London i Juliusz Verne.
7. OpenLibrary
Kreująca się na ogólnodostępny portal społecznościowy strona OpenLibrary w pełni zasługuje na swoje miano „Otwartej Biblioteki”.
Szata graficzna danej strony miło mnie zaskoczyła: wszystko rozłożone jest czytelnie i harmonijnie, a kolekcja książek jest stale aktualizowana.
Każdy bezpłatny e-book posiada komputerową wersję dźwiękową.
8. Books should be free
Dana strona bardzo mi zaimponowała, ja również uważam, że książki w internecie powinny być darmowe i łatwo dostępne. Bardzo podoba mi się jej szata graficzna, nie wspominając już o przyzwoitej liczbie audiobooków literatury klasycznej. Można tutaj posłuchać i Freuda i Kafki, a nawet „Boskiej Komedii” Dantego Alighieri.
Szczerze polecam skorzystać z tych stron, uwierzcie mi to sama przyjemność. Książki podzielone są na rozdziały, które można z łatwością pobrać bez rejestracji. Po prostu raj!
Słuchajcie więc absolutnie bezpłatnych audiobooków na wyżej wymienionych stronach i
rozwijajcie się kulturowo!
Do zobaczenia na platformie korepetycji online preply.com/pl/
Nie zapomnijcie podzielić się tym postem z przyjaciółmi ;)

3
Proste zasady tworzenia liczby mnogiej rzeczowników w języku angielskim

Na początku chciałabym podziękować osobom, które tworzą takie wspaniałe, kolorowe, wyraziste i przede wszystkim użyteczne infografiki – bardzo pomagają mi w tworzeniu dla Was ciekawych postów.
Dzisiaj opowiem Wam o prostych zasadach tworzenia liczby mnogiej rzeczowników w języku angielskim.
Niniejszy artykuł szczególnie przyda się osobom, które dopiero zaczynają naukę  oraz korepetytorom angielskiego – zachęcam Was do skorzystania z tej świetnej infografiki na waszych lekcjach.
Jak tworzymy liczbę mnogą rzeczowników
Zacznijmy od tego, że w języku angielskim rzeczownik (Noun) odmienia się przez liczby: pojedynczą oraz mnogą.
Z liczbą pojedynczą wszystko jest oczywiste, ale mnoga ma swoje cechy charakterystyczne:
Pierwsza zasada (najprostsza): aby utworzyć liczbę mnogą, wystarczy dodać końcówkę -s do rzeczownika: orange – oranges, pen – pens.
Lub końcówkę -es, jeśli słowo zakończone jest na -ss, -x, -ch, -sh: dress – dresses, fox – foxes, bench – benches, dish – dishes. Łatwe prawda?
Kolejna prosta zasada: kiedy słowo kończy się na literę -y, a przed nią znajduje się spółgłoska, przed dodaniem -es, -y należy zamienić na -i: cherry – cherries, puppy – puppies.
Natomiast jeśli przed -y mamy samogłoskę (ey, ay, oy), dodajemy tylko -s i niczego nie zmieniamy: monkey – monkeys, toy – toys, day – days.
Spróbujcie teraz zapisać formę liczby mnogiej następujących słów w komentarzach:
·        strawberry
·        picture
·        tux
·        pillow
·        swatch
·        cowboy
Kolejna zasada głosi, że kiedy słowo kończy się na samogłoskę + -o, dodajemy tylko -s: pistachio – pistachios, stereo – stereos.
Natomiast jeśli przed -o mamy spółgłoskę, dodajemy -es, w niektórych przypadkach -s. Jeżeli macie wątpliwości, lepiej sprawdźcie w słowniku. hero – heroes, piano – pianos.
Słowa z końcówką -fe lub -f mają swoją własną regułę, mianowicie zamieniamy -fe/f na -v i dodajemy -es: wife – wives, knife – knives, loaf – loaves.
Zachowajcie jednak ostrożność, nie wszystkie słowa z literą -f na końcu podlegają powyższej zasadzie: chef – chefs.
Rzeczowniki z końcówką -ff przybierają końcówkę -s i również się nie zmieniają: cliff – cliffs, puff – puffs.
Jakie jeszcze rzeczowniki z końcówką -fe/-f/-ff znacie?
Angielskie rzeczowniki nieregularne
Jak już się domyślacie, mowa o rzeczownikach, które nie podlegają ogólnym zasadom tworzenia liczby mnogiej.
Tego rodzaju rzeczowniki nazywane są „irregular plurals”. Niestety, trzeba po prostu nauczyć się ich na pamięć.
Oto lista najpopularniejszych wyjątków:
·        child – children
·        person – people
·        man – men
·        woman – women
·        tooth – teeth
·        foot – feet
·        mouse – mice
·        goose – geese
·        ox – oxen
W zasadzie wiele słów pochodzenia łacińskiego oraz francuskiego posiada własną formę liczby mnogiej: basis – bases, radius – radii itp.
Wreszcie na koniec najprostsza grupa rzeczowników. Dane słowa nie ulegają żadnym zmianom, tzn. zarówno w liczbie pojedynczej, jak i mnogiej pozostaje takie same:
·        deer
·        sheep
·        fish
·        means
·        species
·        series
·        ice
Nie taki diabeł straszny, jak go malują, prawda?
Czekam na wasze odpowiedzi na moje zadanie w komentarzach.
Do zobaczenia wkrótce na https://preply.com/pl/

4
Jak to mówią: w zdrowym ciele zdrowy duch! Sport to kolejny ciekawy i aktualny temat do rozmów obok polityki i pogody.
Z tego powodu chcę Wam dzisiaj zaprezentować listę słówek, oznaczających nazwy gier i dyscypliny sportowe w języku angielskim. Aby uzyskać pełny obraz, polecam również zapoznać się ze „sportowymi” czasownikami play, do oraz go – grać, zajmować się, które często powodują zamieszanie.
Otóż tak...
Na początek lista słów z tłumaczeniem:
·        swimming – pływanie
·        cycling – jazda na rowerze
·        tennis – tenis
·        boxing –boks
·        shooting – strzelectwo
·        equestrian jumping – (konne) skoki przez przeszkody
·        sailing – żeglarstwo
·        rhythmic gymnastics – gimnastyka rytmiczna
·        judo – judo
·        golf – golf
·        snooker – snooker (rodzaj bilarda)
·        basketball – koszykówka
·        football – piłka nożna
·        volleyball – siatkówka
·        baseball – baseball
·        ski jumping – skoki narciarskie
·        figure skating – łyżwiarstwo figurowe
·        bobsleigh – bobsleje
·        swimming synchronized – pływanie synchroniczne
·        rowing – wioślarstwo
·        kayak slalom – slalom na kajakach
·        biathlon – biathlon
·        cross country skiing – biegi narciarskie
·        alpine skiing – narciarstwo alpejskie
·        snowboard – snowboard
·        ice hockey – hokej na lodzie
·        curling – curling
·        table tennis – tenis stołowy
·        artistic gymnastics – gimnastyka artystyczna
·        bowling – kręgle
·        athletics – lekkoatletyka
·        wrestling freestyle – zapasy
·        weightlifting – podnoszenie ciężarów
·        fencing – szermierka
·        archery – łucznictwo
·        badminton – badminton
·        field hockey – hokej na trawie
·        diving – nurkowanie
·        cricket – krykiet
Teraz przejdziemy do czasowników używanych z nazwami gier i dyscyplinami sportów w języku angielskim.
W języku angielskim istnieją trzy czasowniki, które używane są w połączeniu ze sportami, są to: play, go oraz do. Przeanalizujmy użycie każdego z nich.
Czasownik Play
Użycie tego czasownika w języku angielskim łatwo odgadnąć, odpowiada on polskiemu słowu „grać”. Zazwyczaj używany jest z grami zespołowymi z piłką (oprócz golfa), takimi jak piłka nożna, koszykówka, siatkówka, tenis oraz z grami planszowymi jak szachy i rzutki.
Na przykład: Can you play darts? - Umiesz grać w rzutki?
Czasownik Go
Dany czasownik poprzedza nazwy dyscyplin sportowych z końcówką -ing jak narciarstwo i snowboarding. Używany jest również z wędkarstwem i polowaniem.
Inne przykłady użycia czasownika go z nazwami sportów: go cycling, go golfing, go sailing, go diving itp.
Można także powiedzieć: go to aerobics, go to karate,  go to judo, go to gymnastics. Oznaczać to będzie, że bierzemy regularny udział w tego rodzaju zajęciach sportowych.
Na przykład: I go cycling on Sunday. - W niedziele jeżdżę na rowerze.
Jeśli mowa o bardziej poważnym podejściu, treningu, to możemy użyć czasownika practise, który oznacza wielokrotne powtarzanie jednej czynności w celu jej udoskonalenia.
Przykład: I practise a hook. - Trenuję mój sierpowy.
Czasownik Do
Czasownik do jest używany do określenia poszczególnych dyscyplin sportu (athletics, archery, weightlifting) lub zajęć składających się grupy ćwiczeń (yoga, aerobics, streches), a także w przypadku sztuk walki ((judo, karate).
Na przykład: I do yoga. - Uprawiam jogę.
Jaka jest Twoja ukochana dyscyplina sportu? A może jesteś leniuchem? Przyznaj się ;) 

Więcej na https://preply.com/pl/

5
Jeśli kiedykolwiek zechcesz dowiedzieć się więcej na temat angielskiej fonologii, już na samym początku zetkniesz się z mnóstwem dziwnych terminów.
Większość z nich rzadko używane jest w mowie potocznej i prawie nigdy przez osoby, które nie studiowały językoznawstwa.
W związku z tym, jeśli chcesz zrozumieć, o czym rozmawiają lingwiści, naucz się korzystać z takich słów jak szwa (samogłoska neutralna) lub tryftong. Niniejszy artykuł powinien, przynajmniej częściowo Ci w tym pomóc.
Zawarłam w nim również kilka ciekawostek, które pomogą Ci lepiej zapamiętać wszystkie terminy.
Oto krótkie podsumowanie 10 najważniejszych pojęć angielskiej fonologii, które wypada znać.
A zatem zaczynamy!
1. Fonetyka
Fonetyka to dział językoznawstwa badający dźwięki mowy ludzkiej i dzieli się na:
1) fonetykę artykulacyjną
2) fonetykę akustyczną
3) fonetykę audytywną
CIEKAWOSTKA Uważa się, że pierwszy fonetyczny system pisma, który legł u podstaw wszystkich współczesnych alfabetów fonetycznych, był stworzony przez Fenicjan.
2. Fonologia
Fonologia to dział językoznawstwa badający jak dźwięki mowy ludzkiej są zorganizowane oraz w jaki sposób funkcjonują w określonym języku.
CIEKAWOSTKA W Wielkiej Brytanii istnieje od 30 do 40 dialektów języka angielskiego, natomiast w USA jest ich ponad 20. Wszystkie z nich posiadają określone cechy fonetyczne, które sprawiają, że są rozpoznawalne wśród osób z innych regionów.
3. Akcent
Akcent to sposób wymowy charakterystyczny dla konkretnego obszaru geograficznego. Akcent może być zagraniczny lub regionalny oraz może być związany z określonym statusem finansowym.
CIEKAWOSTKA Krowy również mają swoje regionalne akcenty.
«I spend a lot of time with my ones and they definitely moo with Somerset drawl», - przekonywał reportera BBC News rolnik Lloyd Green.
4. Samogłoska
Samogłoska to głoska, przy której powstawaniu uczestniczą jedynie więzadła głosowe, a strumień powietrza swobodnie przepływa przez kanał głosowy.
CIEKAWOSTKA Chociaż dokładna liczba samogłosek w niektórych językach bywa trudna do określenia, to zakłada się, że największą ich ilość, a dokładnie 20 do 31 samogłosek, w zależności od analizy można znaleźć w języku Taa, pochodzącym z Botswany i Namibii.
5. Spółgłoska

Spółgłoska to dźwięk powstający w wyniku całkowitego lub częściowego zablokowania przepływu powietrza przez aparat mowy (kanał głosowy).
CIEKAWOSTKA Główny dialekt języka Rotokas słynie z najmniejszej liczby spółgłosek na świecie, posiada ich zaledwie 6.
6. Monoftongi
Monoftongi to  proste samogłoski złożone z jednego dźwięku. W odróżnieniu od dyftongów, monoftongi nie ulegają zmianie przebiegu artykulacji. Na przykład, /eh/ w słowie pet, /ih/ w słowie film i /aa/ w słowie father.
CIEKAWOSTKA Proces przekształcania monoftongów w dyftongi nazywa się dyftongizacją.  Proces odwrotny nazywa się monoftongizacją (nie połam języka, próbując wymówić).
7. Dyftongi
Dyftong to dźwięk składający się z dwóch sąsiadujących samogłosek: samogłoska /ey/ «play», /oy/ w słowie «boy» i /aw/  w «loud». Innymi słowy, to „dwubrzmiąca samogłoska”.
CIEKAWOSTKA Najczęściej spotykane kombinacje samogłosek w amerykańskim wariancie języka angielskiego to /ay/, /aw/ oraz /oy/ jak w słowach find, round and boy.
8. Tryftongi
Tryftong to dźwięk składający się z trzech różnych samogłosek, które wymawiane są razem i płynnie przechodzą z jednej w drugą.
CIEKAWOSTKA W brytyjskim angielskim istnieje 5 tryftongów :
- eɪə - jak w  player
- aɪə - jak w  fire
- ɔɪə - jak w  loyal
- əuə - jak w  lower
- auə - jak w  hour
9. Samogłoski neutralne lub „Szwa”
Szwa to samogłoska średnio centralna, oznaczana w międzynarodowym alfabecie fonetycznym symbolem /ə/ lub w Arpabecie symbolem /ax/. W angielskim języku występuje ona w takich słowach jak  аbout and ballot.
CIEKAWOSTKA Język angielski z reguły zmienia wszystkie samogłoski nieakcentowane w samogłoskę neutralną. W ten sposób, w /ah/ samogłoska nieakcentowana zmieniła się w /ax/ w ogólnym kontekście.
Porównaj: «I didn't even know that she was at the party.» i «She was at the party last night.»
10.  Głoska [æ]
Głoska [æ] w staroangielskim to prawie otwarta przednia niezaokrąglona samogłoska reprezentowana przez symbol [æ] w IPA oraz /AE/ w Arpabecie. W języku angielskim znajdziemy ją w takich słowach jak bat, cat, pack itp.
CIEKAWOSTKA Baronowa Emma Nicholson (Winterbourne;  1941) wybitna działaczka społeczna wymawiała tę głoskę krócej /A.A/. Istnieje prawdopodobieństwo, że jej charakterystyczna wymowa danej głoski była związana z utratą słuchu, z którą jak wiadomo, się zmagała. Taka wymowa cieszyła się dużą popularnością pośród wysoko sytuowanych osób.
Teraz powinieneś czuć się o wiele pewniej w towarzystwie filologów i językoznawców.
Znasz jakieś inne terminy z tej dziedziny? Bywało, że czułeś się niezręcznie w towarzystwie osób dyskutujących na tematy językoznawcze?
Czekam na odpowiedzi w komentarzach. Do zobaczenia!

Więcej rad na https://preply.com/pl/

6
Przedmioty kuchenne w języku angielskim

Dzisiaj pouczymy się o kuchennych przyborach w języku angielskim. Jeśli lubisz gotować lub spędzasz dużo czasu w kuchni (z innych powodów), dobrze byłoby znać ich angielskie nazwy.
Przygotuj się więc do zapamiętania kilku ciekawych i przydatnych informacji.
Jak wspominałam wcześniej, infografikę należy wydrukować i powiesić w widocznym miejscu. To pomoże Ci w ciągłym powtarzaniu słów. Niezły sposób prawda?
Możesz również rozkleić naklejki z nazwami kuchennych przedmiotów w języku angielskim na przedmioty w Twojej kuchni (przynajmniej na chwilę) lub wymyślać zwroty bądź całe zdania z tymi słowami. Możliwości są nieskończone. Wybierz taką, która najlepiej Ci odpowiada.
Przejdźmy więc do słów
·        Kettle – Czajnik
·        Toaster – Toster
·        Microwave oven – Kuchenka Mikrofalowa
·        Refrigerator (bardziej znana nazwa to fridge) – Lodówka
·        Dishwasher – Zmywarka do Naczyń
·        Breadbox – Chlebak
·        Pitcher (lub jug) – Dzbanek
·        Blender – Blender
·        Colander – Durszlak
·        Tureen – Waza (synonim bowl – głęboka miska)
·        Cookware – Przybory Kuchenne (garnki, patelnie)
·        Frying pan – Patelnia
·        Teapot – Czajniczek (do zaparzania)
·        Grater – Tarka
·        Egg slicer – Krajalnica do Jajek
·        Potato peeler – Obieraczka do Ziemniaków
·        Meat mallet – Tłuczek do Mięsa
·        Plate – Talerz
·        Glass – Szklanka
·        Cup – Filiżanka (mug – kubek)
·        Spoon – Łyżka
·        Fork – Widelec
·        Knife – Nóż
·        Bin – Kubeł (zwykle na śmieci)
Chciałabym jeszcze dodać kilka słów, których nie ma w infografice:
·        Przybory kuchenne (ogólnie) – kitchen utensils
·        Zastawa stołowa – tableware
·        Sztućce – flatware
Mam nadzieję, że równie chętnie zapoznasz się z czasownikami, które można używać w kuchni, rozmawiając po angielsku. Oto kilka przykładów:
·        Boil – Gotować, wrzeć, kipieć
·        Carve – Wyciąć, wykroić (mięso)
·        Cut – Kroić
·        Chop – Siekać
·        Slice – Kroić w Plasterki
·        Peel – Obierać
·        Grate – Zetrzeć na Tarce
·        Cook – Gotować
·        Stew – Dusić
·        Fry – Smażyć
·        Heat – Podgrzewać (w mikrofalówce)
·        Warm up – Podgrzewać
·        Unfreeze – Rozmrażać
·        Pour – Nalewać, rozlewać
·        Drain – Odcedzić
·        Wash – Myć
Teraz uwaga, mam dla Was zadanie!
Ułóżcie łańcuchy logiczne z powyższymi czasownikami oraz nazwami przyborów kuchennych. Na przykład: Microwave oven – heat, warm up, unfreeze.
Wszystko jasne.
Powodzenia!  Czekam na przykłady Waszych łańcuszków w komentarzach.
 
Więcej metod na https://preply.com/pl/

7
Jeśli czytasz ten artykuł, to najprawdopodobniej jesteś jedną z tych osób, które spędzają dużo czasu przed komputerem, błąkając się w czeluściach internetu.
Istnieje też duże prawdopodobieństwo, że zamierzasz nauczyć się angielskiego, ponieważ szukasz pomocnych informacji.

Oprócz kilku przydatnych wskazówek chcę Wam dzisiaj również przedstawić alternatywne sposoby nauki języka angielskiego.
 Między innymi metody komunikacyjne, gry oraz źródła internetowe. Istnieje wiele metod nauki angielskiego, które mogą stać się przyjemnym sposobem na spędzanie wolnego czasu.
Ogólnie rzecz biorąc, skupiłam się na kilku stronach internetowych, które pomogą Wam podszlifować swój angielski i jednocześnie dobrze się przy tym bawić.
Blogi
Kochasz modę? Być może lubisz być na bieżąco z nowościami kinowymi? Uprawiasz jakiś sport? Chcesz zanurzyć się w świecie kulinariów i spróbować jak najwięcej pysznych dań z różnych krajów świata?
W takim razie powinieneś znaleźć blog, którego tematyka odpowiada Twoim zainteresowaniom. Swoje poszukiwania możesz rozpocząć na BlogCatalog.
Planery podróży
Tylko niewielki procent ludzi nie lubi podróżować. Jeśli więc planujesz podróże (małe lub duże), polecam odwiedzić stronę Tripadvisor.
Oprócz mnóstwa recenzji i opinii można tam także znaleźć niesamowite zdjęcia i samemu stać się częścią tej wielkiej anglojęzycznej społeczności.
Serwisy informacyjne
Większość z nas dawno porzuciła zwyczaj czytania wiadomości w gazetach.
Przyznać trzeba też, że czytanie angielskich gazet w naszym kraju może być nieco problematyczne, zważywszy na ich ubogi wybór w kioskach.
Na szczęście wszystkie znane gazety mają obecnie swoje wersje online, gdzie można wybrać, jaki typ wiadomości nas interesuje.
Kilka przykładów najbardziej znanych źródeł nowości: Google News, CNN news, NY Times, Washington Post.
Aby uzyskać dostęp do większego wyboru gazet internetowych, sprawdź Online Newspapers.
Muzyka
Jeśli kochasz muzykę, odwiedź stronę Lyricstraining. To doskonałe miejsce, w którym powinieneś spędzić jak najwięcej czasu, bez względu na to, czy jesteś uczniem początkującym lub znasz już język całkiem dobrze.
Dana strona przeznaczona jest dla każdego, kto chce poćwiczyć rozumienie ze słuchu.
Wszystko, co musisz zrobić, to wybrać swój ulubiony zespół bądź wykonawcę, a następnie wybrać swój poziom.
Voilà, jesteś gotowy do gry!
Słuchając piosenek, będziesz musiał wypełnić luki w ich tekście.
Szczerze mówiąc, to jedna z moich ulubionych stron.
Strony oferujące gry wyrazowe
Od czasu do czasu każdy z nas musi poćwiczyć swoją głowę. Można to zrobić z pomocą gier w słowa. Wypróbuj takie strony jak Root-1, Quizlet oraz Shockwave.
Są one łatwe w obsłudze, nowoczesne i ciekawe. O wiele łatwiej jest przecież uczyć się angielskiego przez zabawę niż monotonne wkuwanie niezrozumiałego materiału.
Skorzystaj z tych prostych porad, a wkrótce przekonasz się, jak bardzo są skuteczne na własnej skórze.
Jeśli uważasz, że podane informacje warte są uwagi, podziel się artykułem ze swoimi przyjaciółmi ;)

Więcej informacji znajdziesz nahttps://preply.com/pl/
 

8
Język angielski jest niewątpliwie ciekawy i wielowymiarowy. Niemniej jednak posiada ogromną liczbę synonimicznych słów, które często zbijają uczniów z pantałyku.
Wielu zadaje sobie pytanie: skąd wiadomo, że trzeba tutaj użyć tego słowa, a nie jego synonimu? Niestety w tej kwestii nie ma żadnej żelaznej zasady, dlatego często musimy uciekać się do pomocy słownika lub intuicji.
Warto również zwracać uwagę na kontekst zdania, w którym chcemy użyć danego synonimu.
Istnieją zarówno synonimy zamienne, jak i używane wyłącznie w określonym kontekście.
Na przykład, angielskie czasowniki start i begin mogą się wzajemnie zastąpić praktycznie we wszystkich sytuacjach, podczas gdy pretty i handsome już niekoniecznie, ponieważ pretty – ładna opisuje kobiety, natomiast handsome – przystojny opisuje mężczyzn.
Dzisiaj zapraszam Was do zapoznania się z podstawowymi synonimami popularnych przymiotników w języku angielskim.
Popularne przymiotniki i ich synonimy
Poniżej znajdziecie najczęściej używane angielskie przymiotniki oraz szereg ich synonimów. Aby zawsze o nich pamiętać, wydrukujcie naszą infografikę i umieśćcie ją w widocznym miejscu, np. przy komputerze lub na lodówce
Happy
cheerful – wesoły
delighted – zachwycony
pleased – zadowolony
ecstatic – rozentuzjazmowany
contented – zadowolony
amused – rozbawiony
thrilled – podekscytowany
elated – uszczęśliwiony
on cloud 9 – wniebowzięty
in the 7th heaven – w siódmym niebie
walking on air – wniebowzięty
Sad
down at heart – przygnębiony
miserable – nieszczęsny
frustrated – sfrustrowany
distraught – zrozpaczony
downcast – przybity
on edge – zdenerwowany
gloomy – markotny
despondent – zniechęcony
distressed – zaniepokojony
devastated – zdruzgotany
Good
excellent – doskonały
amazing – świetny
sensational – sensacyjny
marvelous – cudowny
terrific – niesamowity
splendid – wspaniały
outstanding – znakomity
fantastic – fantastyczny
exceptional – wyjątkowy
legendary – legendarny
awesome – obłędny
Bad
awful – okropny
appalling – przerażający
rotten – parszywy
mean – podły
dreadful – koszmarny
nasty – wstrętny
wicked – nikczemny
disagreeable – nieprzyjemny
wretched – nędzny
lousy – kiepski
outrageous – skandaliczny
Nice
amicable – przyjazny
amiable – miły
courteous – uprzejmy
likeable – sympatyczny
gracious – łaskawy
considerate – troskliwy
agreeable – przyjemny
congenial – jowialny
approachable – przystępny
charming – czarujący
cute – uroczy
Pretty
gorgeous – prześliczny
stunning – oszałamiający
exquisite – wyśmienity
handsome – przystojny
dazzling – olśniewający
appealing – atrakcyjny
delicious – wyborny
out of this world – nieziemski
mesmerizing – fascynujący
Scared
spooked – przestraszony
agitated – poruszony
tense – spięty
apprehensive – lękliwy
harassed – dręczony
concerned – zmartwiony
bothered – zaniepokojony
edgy – drażliwy
unnerved – wytrącony z równowagi
petrified – przerażony
alarmed – zatrwożony
Angry
irate – wzburzony
enraged – rozjuszony
touchy – drażliwy
mad – wściekły
cross – rozgniewany
resentful – urażony
indignant – oburzony
infuriated – rozwścieczony
wound up – zdenerwowany
Przyswojenie synonimów słów happy, sad, good, bad, pretty, scared, angry znacznie poprawi Wasz poziom angielskiej leksyki i wzbogaci mowę, która przestanie przypominać prymitywne wypowiedzi piątoklasistów.
Uwierzcie, że 10-20 minut dziennie poświęconych na naukę powyższych słów, wkrótce pozwoli Wam utrwalić je w pamięci na zawsze. Najważniejsze to nie ociągać się!
Wiem, że wszystko się Wam uda ;)
 
więcej pożytecznych wskazówek na platforma nauki języków obcych preply.com

9
Forum Język Angielski / 10 miłosnych idiomów języka angielskiego
« dnia: Listopad 30, 2017, 03:04:11 pm »
Wiecie, czym jest miłość? Na to pytanie każdy odpowiada trochę inaczej.
Dla jednych to troska, czułość i zrozumienie. Dla innych to ubóstwianie swojej drugiej połówki, poświęcenie i spędzanie jak najwięcej czasu z ukochaną osobą.
Wcześniej zapoznaliśmy się już z angielskimi idiomami o przyjaźni i relacjach, czasie, wiedzy, jedzeniu, a nawet biznesie. Dzisiaj więc przyszedł czas opowiedzieć Wam o 10 miłosnych idiomach języka angielskiego. Być może niektóre wyrażenia już kiedyś obiły się Wam o uszy, a niektóre zobaczycie po raz pierwszy.
Miłość, tak jak przyjaźń, to integralna część naszego życia duchowego. Ludzie od wieków piszą wiersze, śpiewają piosenki i nagrywają filmy na jej temat.
Miłość przenika do naszego życia niezauważona i radykalnie je zmienia. Może być nie tylko inspirująca, ale również niszczycielska.
Nie zagłębiajmy się jednak zbytnio w psychologię i filozofię.
W języku polskim istnieje wiele powiedzeń o miłości:  miłość jest ślepa, stara miłość nie rdzewieje, nie ma miłości bez zazdrości itp.
Jakich powiedzeń o miłości używają anglojęzyczne osoby? Sprawdźcie poniżej!
1. The love of my life
Jak z pewnością się domyślacie, dany idiom oznacza „miłość mojego życia”.
Na przykład:
·        Jim and Lidia are together almost forty years. Jim considers Lidia to be the love of his life.
·        It’s so wonderful to be the love of somebody’s life, isn’t it?
2. Love is blind
Tak, tak „miłość jest ślepa”, zakochani nie widzimy wad i słabości naszej drugiej połówki.
Na przykład:
·        Have you seen Mike’s new girlfriend? Love is blind I must say.
·        Frankie’s eyes were crossed and she had bowed legs, but Bubba never saw it: love is blind.
3. A face only a mother could love
Dla naszych mam zawsze będziemy najmłodsi i najpiękniejsi.
Nawet jeśli wyskoczył nam pryszcz, czy pojawiły się pierwsze zmarszczki, mama zawsze wesprze i powie, że jej dziecko jest najpiękniejsze na świecie.
Niemniej jednak dany angielski idiom opisuje „niezbyt atrakcyjną twarz”.
Na przykład:
·        My favorite boxer has a face only a mother could love.
·        Despite she has a face only a mother could love she is the best girl for me.
4. All’s fair in love and war
Jak to mówią „w miłości i na wojnie wszystkie chwyty dozwolone”. Zgadzacie się?
Na przykład:
·        Bob sent Betty flowers even though she is dating Bill. All’s fair in love and war.
·        Alice thinks that all’s fair in love and war, so she started flirting with married rich man.
5. Love makes the world go round
Dany angielski idiom możemy przetłumaczyć jako „miłość rządzi światem” lub „miłość sprawia, że świat się kręci”.
Na przykład:
·        I wish the nations would stop fighting: it’s the love that makes the world go round.
·        I believe that love makes the world go round. Don’t you think so?
6. Love-hate relationship
Tak zwane relacje „jak kot z psem”. Niekiedy zwrot odnosi się do sytuacji, gdy uczucia wygasły, ale pozostało przyzwyczajenie, które powstrzymuje parę od zerwania.
Czasem może opisywać sytuację, gdy para nie jest w stanie przeżyć dnia bez bezsensownej kłótni, ale mimo to wciąż się kocha.
Niektórzy uważają tego rodzaju relacje za zupełnie normalne, a Wy?
Na przykład:
·        Jake’s friends wonder why he’s still together with Mary: they have love-hate relationship for sure.
7. Make love not war
Słynna piosenka Johna Lennona głosi: „czyńcie miłość, a nie wojnę”, pamiętacie? Przy okazji, dany angielski idiom można zastosować w różnych sytuacjach.
Na przykład:
·        Stop fighting you two! Make love not war.
·        I guess this argument is senseless, let’s make love not war!
8. Puppy love
W dosłownym tłumaczeniu „szczenięca miłość”, natomiast jeśli przetłumaczyć trochę ładniej, byłaby to „młodzieńcza, niepoważna miłość, zakochanie”.
Na przykład:
·        Look at them, it must be puppy love!
·        My brother started dating a girl, but mum says it’s just puppy love and it’ll pass soon.
9. Love will find a way
„Miłość odnajdzie drogę”, to dosłowne znaczenie naszego angielskiego idiomu pod numerem dziewięć. Jeśli dwóm osobom jest przeznaczone bycie razem, prędzej czy później los ich połączy.
Na przykład:
·        Vivien and Steve got married after six years of separation. One said: love will find a way.
10. Absence makes the heart grow fonder
Ostatni angielski idiom o miłości oznacza „rozstanie umacnia uczucia” lub „o nieobecnych myślimy życzliwiej”
Jako przeciwieństwo danego idiomu mamy wyrażenia «familiarity brings contempt» dosł. „im lepiej znamy, tym mniej cenimy”.
Na ten temat można by podyskutować nieprawdaż?
Przykłady:
·        To calm me down he told that absence made the heart grow fonder. It’s hard to believe!
Na dzisiaj to wszystko.
Kochajcie, doceniajcie swoją drugą połówkę i częściej jej/jemu o tym mówcie.
P.S. Szczęśliwego St. Valentine’s Day! Make love not war!
Nie zapomnijcie kliknąć Like I Share ;)

więcej na platformie nauczania angielskiego online preply.com/pl

10
Opanowanie gramatyki języka angielskiego dla wielu osób wydaje się absolutnie niemożliwym zadaniem, chociaż jeśli już ją zrozumiemy, to okazuje się, że nie była ani straszna, ani skomplikowana.
W rzeczywistości każdy z nas może spokojnie opanować trzy języki obce. Najważniejsze to wyznaczyć sobie cel i pracować systematycznie.
W niniejszym artykule podzielę się z Wami sekretem skutecznej nauki gramatyki angielskiej lub dowolnego innego języka. Gotowi?
Krok 1 Zrozum strukturę języka
Pierwsze, co musicie zrobić, to zrozumieć budowę i strukturę zdań w języku angielskim. Kiedy opanujecie zasady budowy zdań, pozostanie Wam tylko podstawić potrzebne słowa.
Angielskie struktury są stosunkowo proste w porównaniu z językiem polskim. Nie mają ani deklinacji, ani koniugacji.
Najważniejsze to zachować szyk słów. Jest on niezwykle istotny w języku angielskim.
Na przykład, budowa czasu teraźniejszego ciągłego (Present Continuous) wygląda następująco: podmiot (wykonawca czynności) + jedna z form czasownika to be (am,is, are) + główny czasownik z końcówką -ing.
·        I am writing an article.
·        He is sleeping.
·        They are working at the bank.
Krok 2 Zrozum, kiedy i dlaczego używamy poszczególnych konstrukcji gramatycznych
Kolejna rzecz, którą musicie zrobić, gdy już mniej więcej opanujecie struktury, to zrozumieć, jak i dlaczego używamy poszczególnych konstrukcji lub czasów gramatycznych.
Na przykład, czas teraźniejszy ciągły (Present Continuous) jest używany do opisania czynności mającej miejsce teraz, w momencie mówienia.
Podobnie również czas Past Simple ma swoje przeznaczenie; opisuje on czynność zakończoną w przeszłości lub rutynowe czynności i wydarzenia, które również miały miejsce w przeszłości.
Dodatkowo zawsze znajdziemy w nim określniki czasu: yesterday, last year, last summer itp.
Budowa Past Simple wygląda następująco: podmiot + czasownik w czasie przeszłym (z końcówką -ed lub w formie z drugiej kolumny tabeli czasowników nieregularnych) + dopełnienie.
·        She ate dinner.
·        We had a great time together.
·        I bought a new bike.
Krok 3 Stosuj opanowane konstrukcje w mowie
Ostatnia rzecz, którą musicie zrobić, aby opanować angielską gramatykę, to utworzyć jak najwięcej przykładów z poszczególnymi czasami i konstrukcjami. Zapisujcie je w notatniku i od czasu do czasu do nich wracajcie. Kluczem do osiągnięcia sukcesu jest jak najczęstsze używanie opanowanych konstrukcji w codziennych rozmowach, dlatego starajcie się wymyślać przykłady bezpośrednio dotyczące Was i Waszego życia.
Pamiętajcie, aby zauważyć postępy, trzeba poświęcać nauce języka przynajmniej 2-3 godziny tygodniowo. Jeśli nie możecie sami poradzić sobie z nauką angielskiej gramatyki, zwróćcie się o pomoc do korepetytora, który drobiazgowo objaśni Wam wszystkie niezrozumiałe aspekty.
Powodzenia!
 
Więcej na platformie nauki języków online Preply.com

11
Forum Język Angielski / angielski dla managerów IT
« dnia: Październik 30, 2017, 01:13:42 pm »
Angielski dla menedżerów IT. Tajniki nauki języka angielskiego

Pracujesz w startupie, firmie IT? Znajomość angielskiego jest dla Ciebie niezwykle ważna, ale mimo to, wciąż sprawia Ci problemy? Nie martw się. Nie jesteś sam.
Wszystko, co musisz zrobić, to opanować angielski dla menedżerów.
Wielu menedżerów śmiertelnie boi się prezentacji w języku angielskim.
Inni unikają rozmów, ponieważ wstydzą się mówić po angielsku.
Z drugiej strony istnieją też menedżerowie, którzy uczą się samodzielnie i osiągają wspaniałe wyniki pozwalające im na zdobycie pracy w anglojęzycznych firmach. Jest ich jednak niewielu.
W niniejszym artykule poznasz tajniki nauki języka angielskiego, dzięki którym przestaniesz się martwić jak pośród szalonego zgiełku dnia codziennego znaleźć jeszcze czas na naukę języka angielskiego.
Od czego zacząć?​​​​​​​
Mogę Cię zapewnić, że jeśli będziesz regularnie uczestniczyć w zajęciach z prywatnym nauczycielem i poświęcać trochę czasu oraz energii na naukę, bez wątpienia osiągniesz swoje cele i staniesz się pewnym siebie profesjonalistą o wysokim poziomie umiejętności językowych.
Tak więc, co robić?
Na początek znajdź nauczyciela angielskiego języka biznesu. Z doświadczenia wiem, że jest niezwykle ważne, aby Twoje lekcje były przygotowane specjalnie dla Twoich indywidualnych celów i potrzeb.
W ten sposób przyciągniesz swojego nauczyciela do Twojej pracy i będziesz mógł uczyć się angielskiego w oparciu o specyfikę Twojego stanowiska.
Tradycyjny kurs z kilkorgiem studentów i ogólnymi podręcznikami nie jest dla Ciebie.
Zawsze bądź realistą. Naprawdę nie masz czasu, aby uczęszczać jeszcze do szkoły językowej po godzinach.
Pracuj i ucz się języka jednocześnie na elastycznych lekcjach angielskiego
Jeśli nie masz wystarczająco dużo czasu, aby uczyć się angielskiego w domu lub w biurze, możesz połączyć pracę i naukę w wygodny sposób. Istnieje wiele aplikacji mobilnych, przydatnych portali oraz książek dla studentów uczących się angielskiego języka biznesu.
Gorąco polecam serię książek In Company z ich autentycznymi i przydatnymi materiałami do posłuchania lub Business Vocabulary in Use pomocną we wzbogaceniu zasobu leksykalnego.
Według mnie skupienie się na swojej pracy i jej specyfice podczas lekcji języka angielskiego to najskuteczniejsza metoda nauki.
·        Zastanów się przed zajęciami, co jest dla Ciebie w danym momencie najbardziej istotne oraz aktualne.
Nikt inny nie wie lepiej, czego Ci potrzeba. Powiedz nauczycielowi, nad czym szczególnie chciałbyś dzisiaj popracować.
Ty przygotowujesz część zawodową, a nauczyciel językową.
·        Czytaj i pisz e-maile razem ze swoim korepetytorem.
Poprawiajcie razem błędy i poświęćcie więcej uwagi lukom, które znajdziecie w gramatyce lub leksyce.
Dokładność i jasność są bardzo ważne, ale łatwiej jest zapamiętać materiał, jeśli jest powiązany z przykładami zdań  z Twojej codziennej pracy.
·        Aby poprawić płynność mowy, wyjaśniaj swojemu nauczycielowi języka angielskiego wszystkie szczegóły i specyfikę Twojej pracy.
Jeśli Ci się to uda, to będziesz również w stanie porozmawiać o tym w sytuacji biznesowej. Skup się na najdrobniejszych detalach.
·        Przygotowuj się do oficjalnych negocjacji i prezentacji na zajęciach razem ze swoim nauczycielem.
Czytaj i tłumacz profesjonalne czasopisma oraz dokumenty firmowe, nawet jeśli wykraczają one daleko poza ramy Twojej biegłości językowej na dany moment.
Będziesz zaskoczony, jak szybko zobaczysz pierwsze postępy. Nowe słowa mimowolnie pozostaną w Twojej pamięci.
W ten sposób możesz jednocześnie uczyć się i pracować. Będziesz bardziej zmotywowany i zainteresowany. Jak tylko zauważysz, że jesteś w stanie nawiązać bardziej płynną komunikację, poczujesz się o wiele pewniej w swojej pracy.
Z pomocą tych prostych wskazówek, bazując na Twojej pracy i elastycznym podejściu do lekcji języka angielskiego, szybko zobaczysz realne wyniki. Mocno wierzę, że lekcje przygotowane zgodnie z życzeniami uczącego się są o wiele bardziej skuteczne, niż wyłącznie surowy i restrykcyjny plan zajęć, według którego pracują niektórzy nauczyciele, ponieważ lepiej dopasowują się do indywidualnych potrzeb ucznia.
Zgadzasz się?


Chętnie opowiem więcej,
Elena z platformy korepetycji języków obcych preply.com/pl/

Strony: [1]

* Informacje o uzytkowniku

 
 
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.

* Ostatnie tematy

topic zamienniki do drukarki
[Ogólnie]
thalia
Luty 23, 2018, 02:16:05 pm
topic Super sposób na naukę
[Ogólnie]
marsen limbo
Luty 23, 2018, 09:40:24 am
topic Jaka muzyka do nauki
[Ogólnie]
marsen limbo
Luty 22, 2018, 09:46:02 am
topic Zioła na odchudzanie forum
[Ogólnie]
Aktywistka
Luty 22, 2018, 08:57:31 am
topic Wasze sposoby zapamiętywania
[Ogólnie]
Aktywistka
Luty 22, 2018, 08:55:27 am